Masz za sobą sprawę rozwodową w sądzie I instancji, jednak nie jesteś zadowolony z rozstrzygnięcia? Zastanawiasz się nad odwołaniem się od wyroku? Sprawdź, jak przebiega apelacja od wyroku rozwodowego.
Artykuł został przygotowany na podstawie informacji zamieszczonych na blogu prawniczym mecenas Marleny Słupińskiej-Strysik, prowadzącej Kancelarię w Poznaniu [strona internetowa: https://slupinska.eu/]
Apelacja od wyroku rozwodowego – termin na jej złożenie jest bardzo krótki
To zdecydowanie najważniejsza informacja – nie tylko dla osób, które chcą złożyć apelację, ale też dla drugiego małżonka. Termin na złożenie apelacji uzależniony jest od złożenia do sądu I instancji wniosku o doręczenie wyroku wraz z uzasadnieniem. Wniosek taki musisz złożyć w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyroku. Jeśli tego nie zrobisz, nie będziesz mógł złożyć wniosku o apelację. Po doręczeniu wyroku I instancji wraz z uzasadnieniem, pozostaje 14 dni na złożenie apelacji od wyroku rozwodowego. Termin ten jest nieprzekraczalny.
Oczekiwanie na wyrok wraz z uzasadnieniem może potrwać nawet kilka tygodni. Nie warto jednak biernie czekać. Wykorzystaj ten czas na przygotowanie sobie argumentów, które wykorzystasz w sądzie II instancji. Już w tym momencie warto pozostać w stałym kontakcie z prawnikiem, który pomoże Ci w przygotowaniu się do apelacji, a także będzie reprezentował Cię w sądzie.
Dowiedz się wszystkiego na temat apelacji od wyroku rozwodowego: https://slupinska.eu/rozwody/apelacja-od-wyroku-rozwodowego/
Zakres zaskarżenia ma kluczowe znaczenie
Jeśli chcesz złożyć apelację od wyroku rozwodowego, przede wszystkim musisz zastanowić się nad zakresem zaskarżenia. Możesz zdecydować się na zaskarżenie wyroku rozwodowego w całości albo w części. Drugie rozwiązanie sprawdzi się w sytuacji, gdy nie będziesz zadowolony z rozstrzygnięcia sądu w zakresie alimentów czy kontaktów z dziećmi. Oczywiście na apelację możesz zdecydować się także wtedy, gdy nie zgadzasz się z orzeczeniem w zakresie winy za rozpad związku małżeńskiego.
W tym miejscu warto przypomnieć, że w przypadku skarżenia wyroku rozwodowego w całości, wyłączona jest zasada, zgodnie z którą sąd w II instancji nie może orzekać na niekorzyść osoby, która składa wniosek. Co to oznacza w praktyce? Istnieje ryzyko, że wyrok sądu będzie jeszcze bardziej niekorzystny niż miało to miejsce w sądzie I instancji. Osoby, które obawiają się takiego obrotu sprawy, powinny omówić to ze swoim prawnikiem. Każda tego typu sprawa powinna być analizowana w sposób indywidualny.
Apelacja od wyroku rozwodowego – nie należy rezygnować z pomocy prawnej
Jest to o tyle istotne, że apelacja od wyroku rozwodowego jest stosunkowo skomplikowanym narzędziem. Kluczowe znaczenie ma tutaj nie tylko precyzyjne określenie zakresu zaskarżenia, ale też prawidłowe sformułowanie wniosku. Właśnie dlatego pomoc prawna adwokata może być niezbędne. Jeśli bowiem okaże się, że Twój wniosek jest dla sądu niezrozumiały, Twoje szanse na wygranie sprawy w sądzie II instancji będą niewielkie. Nie warto ryzykować – o wiele lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług profesjonalnej Kancelarii w Poznaniu.
Artykuł sponsorowany