backupstorage.pl

Blog tematyczny o prawie, ekonomii, wiedzy, gospodarce i rozwoju osobistym.

Nauka

Jak podłączyć dysk twardy przez USB?

Jak podłączyć dysk twardy przez USB?

Pamięć masowa to podstawa komfortowego i efektywnego korzystania z komputera. Czasami jednak pojemność wewnętrznego dysku twardego okazuje się niewystarczająca, a inwestycja w nowy sprzęt niekoniecznie jest najlepszym rozwiązaniem. Na ratunek przychodzi możliwość podłączenia dodatkowego dysku twardego przez port USB. Jak to zrobić? W tym artykule postaram się w prosty i przystępny sposób wyjaśnić ten proces.

Sprawdź też: Co to jest komputer?

Wybór odpowiedniego dysku twardego do podłączenia przez USB

Pierwszym krokiem do zwiększenia pojemności naszego komputera jest wybór odpowiedniego dysku twardego. Musimy zdecydować, czy potrzebujemy dysku HDD (Hard Disk Drive) czy może preferujemy dysk SSD (Solid State Drive). Dyski HDD są tradycyjnym rozwiązaniem, z mechanicznym działaniem oraz większym ryzykiem awarii. Mimo tego, dyski te są zdecydowanie tańsze od swoich nowszych odpowiedników – dysków SSD. Te drugie, dzięki braku ruchomych elementów, są znacznie trwalsze i szybsze, jednak ich cena może być dla niektórych użytkowników zbyt wysoka.

Warto pamiętać, by sprawdzić szybkość transferu danych dysku. To właśnie od niej będzie zależała prędkość kopiowania plików. W przypadku dysku podłączanego przez USB istotna jest również kompatybilność z portem USB – warto postawić na dyski z interfejsem USB 3.0, które są szybkie i kompatybilne wstecz z portami USB 2.0.

Sposób konfiguracji dysku twardego dla połączenia przez USB

Podłączenie dysku twardego przez port USB to proces, który nie powinien sprawić problemów nawet mniej zaawansowanym użytkownikom. Po zakupieniu dysku pierwszym krokiem będzie jego sformatowanie. Pozwoli to na usunięcie istniejących na nim danych.

Do dysku będziemy potrzebować odpowiednią obudowę z interfejsem USB lub adapter. W obudowie wybieramy taką, która pasuje do naszego dysku – do dysku 2,5 cala obudowa 2,5 cala, do dysku 3,5 cala obudowę 3,5 cala. Adapter zaś to uniwersalne urządzenie, które sprosta zarówno HDD jak i SSD.

Podłącz dysk do adaptera lub zainstaluj go w obudowie, a następnie podłącz obudowę lub adapter do portu USB w komputerze. System operacyjny powinien sam zidentyfikować nowe urządzenie i automatycznie zainstalować potrzebne sterowniki.

Rozwiązywanie problemów z podłączaniem dysku twardego przez USB

Mimo że proces podłączania dysku twardego przez USB jest stosunkowo prosty, mogą wystąpić pewne problemy. Jeśli komputer nie widzi dysku, spróbuj podłączyć go do innego portu USB lub użyć innego kabla.

Jeżeli dysk jest widoczny w systemie, ale nie można z niego korzystać, prawdopodobnie jest on niesformatowany lub formatowany w niewłaściwym systemie plików. W takim przypadku należy użyć narzędzi systemowych do zarządzania dyskami i sformatować dysk do preferowanego systemu plików.

Warto zauważyć, że dysk twardy podłączany przez USB może nie działać odpowiednio, jeśli nie otrzymuje wystarczająco dużo energii. Niektóre dyski twarde wymagają podłączenia do dwóch portów USB – jednego do danych i drugiego do zasilania.

Podłączanie dodatkowego dysku twardego przez USB to sposób na łatwe i stosunkowo tanie zwiększenie pojemności przechowywania danych w naszym komputerze. Wystarczy tylko wybrać odpowiedni dysk, podłączyć go i… cieszyć się dodatkowym miejscem na nasze dane!

Udostępnij

O autorze

Witaj na stronie backupstorage. Nasza redakcja to zespół pasjonatów wiedzy, nauki i rozwoju osobistego. Dzięki naszym artykułom dowiesz się, czego warto się uczyć, jak robić to efektywnie i zyskasz niezbędne informacje odnośnie ekonomii i gospodarki. Zostań z nami na dłużej!